Z czego wykonane są płyty żelbetowe?

Beton idealny na płyty żelbetowe zwykły ma stosunkowo niską wytrzymałość na rozciąganie i ciągliwość. Zbrojenie służy do przeciwdziałania tym właściwościom w razie potrzeby. Beton zbrojony jest zaprojektowany tak, aby wytrzymać naprężenia, które mogłyby spowodować pękanie, kruszenie lub całkowite zniszczenie betonu, który nie został odpowiednio wzmocniony. Stosowany często do konstrukcji na dużą skalę, takich jak mosty i wytwarzanie prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych, żelbet jest bardzo uniwersalnym medium i może zastąpić zwykłe gotowe mieszanki w fundamentach, ramach, płytach, belkach, słupach i ścianach. Podczas gdy tradycyjnie stosowanymi materiałami zbrojeniowymi były stalowe pręty zbrojeniowe lub drewno, innowatorzy, tacy jak

Stopień, w jakim żelbet na płyty żelbetowe jest korzystny, zależy od różnych rodzajów włókien wykorzystywanych w budownictwie. Na przykład istnieje polipropylen monofilamentowy, który jest prawie niewidoczny na powierzchni betonu, gdzie zapobiega i kontroluje pęknięcia. Na płyty żelbetowe zastosowano również fibrylowany polipropylen, który lepiej zapobiega pęknięciom, ale jest bardziej widoczny na powierzchni.

Istnieją również włókna stalowe — nie pręty zbrojeniowe stosowane w płytach żelbetowych — które są uważane za idealne do kontrolowania pęknięć i odporności na uderzenia. Pojawiają się również nowe opcje włókien, takie jak najnowsze syntetyczne włókna polimerowe, które zostały zaprojektowane tak, aby oferować te same korzyści co stal bez ryzyka korozji.