Szkolenie kelner Warszawa

Jakiś czas temu przeszłam szkolenie kelner Warszawa i dziś pracuję w najlepszej warszawskiej restauracji. Pracując jako kelnerka, codziennie spotykam nowych ludzi z całego świata. Szczególnie przyjemne są rozmowy z ludźmi, którzy mają dla siebie bardzo różne doświadczenia życiowe. Każdy ma historię do opowiedzenia, a ty uczysz się tak wiele każdego dnia, nawet jeśli czekasz tylko na stołach. Czuję też, że robię prawdziwą różnicę, zapewniając cenną usługę dla ludzi, którzy cieszą się życiem.

Co dzieje się w typowym dniu pracy jako kelner / kelnerka w Warszawie?
Chociaż większość ludzi uważa, że ​​czekanie przy stołach jest nudną pracą, nie zdają sobie sprawy, że każdy dzień w pracy kelnera po szkleniach jest inny. Kiedy wchodzę do pracy, nigdy nie jestem do końca pewien, jak będzie wyglądać zmiana, która może sprawić, że będzie ekscytująca. Na przykład w zeszłą środę poszedłem do pracy spodziewając się cichej zmiany, a skończyło się na tym, że był to najbardziej pracowity dzień tygodnia. Oczywiście główną częścią pracy jest podawanie jedzenia i napojów, przyjmowanie zamówień itp. ale jest też spora ilość biegu i często pomagamy w kuchni, kiedy robi się naprawdę gorączkowo, ale tutaj szkolenie kelner Warszawa na niewiele może się zdać, ponieważ zasady w kuchni są zupełni inne.

Jakie cechy powiedziałbyś, że jest świetnym kelnerem / kelnerką? Powiedziałbym, że najważniejsza jest przyjazna, otwarta i rozmowna osobowość. Naszym zadaniem jest interakcja z ludźmi i upewnienie się, że ich doświadczenie jest tak pozytywne, jak to możliwe, więc te umiejętności są niezbędne. Jako kelnerki musimy także umieć improwizować dlatego niezbędne jest szkolenie kelner Warszawa – jest tak wiele nowych doświadczeń, które ta praca rzuca na ciebie i musisz umieć myśleć na własnych nogach. Oczywiście nie jest to łatwa praca, więc musisz być również ciężko pracującym i mieć postawę do zrobienia. Ważne jest również bycie czystym i inteligentnym. Nikt nie chce zobaczyć brudnej koszulki, gdy dostają stek za 200 złotych.